UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Zdravlje
TIJELO NA UDARU PODIVLJALIH HORMONA
- Detalji
- Objavljeno Utorak, 29 Srpanj 2008 12:39
- Hitovi: 9285
Za mnoge živčane ispade, neraspoloženje, tugu, osjetljivost većina žena (i muškaraca) često će okriviti hormone. Tuga, razdražljivost, euforija, osobito tjedan dana pred mjesečnicu, i jesu povezani s pojačanim lučenjem hormona. Stručnjaci nam ne mogu točno reći način na koji hormoni kontroliraju naš apetit, raspoloženja i libido, no ako shvatite da su oni razlog takvog promijenjenog ponašanja možete se pripremiti i preuzeti kontrolu.
TIJELO NA UDARU PODIVLJALIH HORMONA
Evo i nekoliko dokaza da hormone stvarno možemo kriviti za mnogo toga. Estrogen, progesteron i drugi reproduktivni hormoni izmjenjuju se u ženinu tijelu cijeli mjesec i utječu na raspoloženje, težinu te rizik izloženosti raku dojke.
Hormoni i raspoloženje
Tjedan dana prije mjesečnice pojačano lučenje hormona estrogena i progesterona može utjecati na raspoloženje i osjetljivost. Za jedne je promjena raspoloženja jedva uočljiva, no za druge je to razdoblje poprilično stresno. Kako biste umanjili učinak hormona na ponašanje, počnite vježbati. Naime, dok vježbate, izlučuje se endorfin koji popravlja raspoloženje.
No, ako se nalazite između tri i osam posto žena koje imaju daleko jače izražen predmenstrualni sindrom, ni vježbanje vam neće pomoći. Tipični simptomi izraženog PMS-a su depresivno raspoloženje, nervoza, glavobolje, razdražljivost i umor. Ukoliko ste se prepoznali u ovim simptomima, potražite savjet doktora koji će vam najbolje reći na koji ih način možete umanjiti. Svakako bi bilo dobro da izbjegavate nikotin i alkohol koji tmurna raspoloženja mogu samo pogoršati.
Hormoni i težina
Ne možete kriviti hormone za debljinu ako zapravo puno jedete i malo se krećete. No, istina je da možete zadržati od pola do jedan i pol kilograma vode u tijelu dva tjedna prije mjesečnice. Neke žene zadržavaju i do pet kilograma vode. Nasreću, to povećanje kilograma je privremeno. Normalni ciklusi nisu odgovorni za kilograme koji se nakupljaju trajno.
Kako biste smanjili zadržavanje vode u tijelu tijekom tog razdoblja, jedite manje slanu hranu i uzimajte 1.000 mg kalcija tjedan dana prije mjesečnice. Ukoliko uzimate pilule dobro pročitajte nuspojave no nema razloga za zabrinutost.
Stara generacija kontracepcijskih pilula utjecala je malo na težinu, dok nove pilule uglavnom nemaju te nuspojave. Druga povezanost hormona i težine odnosi se na estrogen i progesteron. Naime, kada dolazi do smanjenog lučenja tih hormona, možete osjetiti veliku glad i želju za hranom, osobito za slatkim. Ako joj se prepustite, naravno da možete dobiti na težini. Kako bi se riješili iznenadnog napada gladi radite nešto što vas opušta i snižava stres. Mnoga istraživanja pokazuju da će mnogi ljudi kada su neispavani posegnuti za nezdravom i kaloričnijom hranom.
Hormoni i mjesečnica
Hormoni kontroliraju svaki dio ženskog ciklusa. Iako nisu sve žene iste, zdravi ciklus traje između 21 i 35 dana. Ne ignorirajte izostanak mjesečnice! Ukoliko je ona neredovita, tražite od doktora da vam da uputnicu i napravite krvne pretrage kako biste provjerili određene hormone. Nepravilna mjesečnica može biti znak neravnoteže hormona koja može biti pokazatelj da štitnjača ne radi dobro.
Osim toga, nedostatak mjesečnice možda ukazuje na to da imate policistične jajnike koje, prema nekim istraživanjima, ima pet do deset posto žena, a koji u tijelu proizvode previše muških hormona koji sprečavaju nastanak mjesečnice.
No, i nešto sasvim uobičajeno moglo bi utjecati na vaš ciklus. Riječ je naravno o stresu, kojem smo svi izloženi. Kronična briga povećava razinu kortizola, hormona stresa koji može utjecati na proizvodnju hormona gonadotropina. Ako se ovi hormoni ne proizvode, ne dolazi do ovulacije, zbog čega kod mnogih žena dolazi do izostanka mjesečnice tijekom stresnih razdoblja.
Hormoni i libido
Hormoni nisu jedini pokretači seksualne želje, ali svakako na nju utječu tijekom, a osobito sredinom ciklusa. Povišena razina estrogena i razina testosterona potiče želju za seksom i to je prirodan način na koji nas tijelo upozorava da žena ima ovulaciju.
Hormoni utječu i na odabir partnera. Naime, neka istraživanja su pokazala da žene tijekom ovulacije pokazuju više interesa za samopouzdane i otvorene muškarce, nešto poput macho tipova, dok su u ostalom periodu sklonije su muškarcima s blažim temperamentom. Također, tijekom ovulacije, pokazuju istraživanja, žene nose napadniju odjeću koja otkriva više kože.
Hormoni i rizik od raka dojke
Estrogen potiče rast grudi, na čemu su žene vrlo zahvalne kada su u pubertetu, ali on ujedno i kod oboljelih utječe na rast stanica raka. Zbog toga su upitne terapije koje sadrže hormonalne nadomjeske. Posljednja istraživanja pokazuju da hormonalni nadomjesci koji se daju ženama nakon menopauze povećavaju rizik od raka dojke, ali samo kod žena koje su i prije koristile hormonalnu terapiju.
Končana presuda, međutim, nije donesena za kontracepcijsku pilulu. Neka istraživanja su pokazala da nema nikakve opasnosti, dok druga ukazuju na porast od 20 do 50 posto rizika od raka dojke kod žena koje koriste oralnu kontracepciju.
Objavljeno na tportal.hr/2007.Preuzeto za web Udruge, srpanj 2008.