UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Dijete
ANTIDEPRESIVI I PREKOMJERNA TEŽINA
- Detalji
- Kategorija: Psihologija prehrane
- Objavljeno Ponedjeljak, 14 Siječanj 2008 20:45
- Hitovi: 8691
Odnos između dobivanja na težini i lijekova protiv depresije i psihičkih poremećaja
ANTIDEPRESIVI I PREKOMJERNA TEŽINA
Odnos izmedju dobivanja na težini i lijekova protiv depresije i psihičkih poremećaja
Da li su amerikanci sada deblji od svih drugih naroda na planeti? O ovoj temi se raspravlja i istrazuje u zadnjih 35 godina. Amerikanci nastavljaju dobivati na težini unatoč bilijunima dolara koje potroše godišnje na dijete i dijetnu hranu. Opće je poznato da su neaktivan način života, pretjerana prehrana i opsesija hranjenjem glavni utjecaju koji potiču ovaj trend.
Što još može doprinositi eksploziji epidemije pretjerane debljine u SAD ?
Mogu li lijekovi koje uzimaju neki Amerikanci biti faktor koji doprinosi problemu pretjerane debljine?
U proteklom desetljeću je zabilježen porast u razvoju i korištenju lijekova na recept koji se koriste za tretiranje depresije, psihičkih poremećaja i poremećaja spavanja.
U zadnje vrijeme, također, primjećujemo na televiziji, u novinama i časopisima porast reklama (tj. kampanju proizvođača antidepresiva) za propisivanje lijekova kao što su Prozac.
U 1999.g. Prozac, Zoloft i Paxil su bili među 15 najpropisivanijih lijekova u SAD.
Od 124 bilijuna dolara koje zarađuje tržište propisanih lijekova u SAD, ova tri lijeka pripadaju u skupinu od 10 koji donos najveću dobit.
To su:
Selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SSRI),
Selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina/noradrenalina (SNRI),
i antipsihotici su u skupini od 6 lijekova koji najviše zarađuju u farmaceutskoj industriji u SAD.
Najnovije studije naznačuju da je dugotrajnije korištenje SSRI-a Prozac-a, Zoloft-a i Paxil-a povezano s dobivanjem na težini. Svrha ovog članka je navođenje najpopularnijih psihotropnih lijekova i lijekova za tretiranje psihičkih poremećaja koji se nalaze na tržištu i raspravljanje o povezanosti (ako postoji) uzimanja tih lijekova i promjenama tjelesne težine.
----------------------------------------------------------------------------
Informacije koje su navedene u ovom članku nemaju svrhu obeshabrivanja, davanja prednosti pojedinom proizvodu ili preporučivanja bilo kojeg tretmana za depresiju bilo kojeg pojedinog proizvoda. Svrha članka je davanje pregleda utjecaja na promjenu tjelesne težine u članku navedenih proizvoda. Kao i uvijek savjetujte se sa svojim liječnikom za bilo kakve upite i medicinska stanja!
----------------------------------------------------------------------------
Veliki broj ljudi nije svijestan da je dobivanje na težini jedan od najuobičajenijih neželjenih efekata antidepresiva koji se propisuju danas.
U stvari, lijekovi kao što su Fluoxetin (Prozac) i Buproprion (Wellbutrin) su izvorno i izbačeni na tržište za kako bi eventualno spriječili da depresija utječe na povećanje težine!!?
Antidepresivi mogu utjecati na težinu na nekoliko načina:
Mogu ubrzati ili smanjiti metabolizam bez promjene unosa kalorija.
Mogu utjecati na hormonske promjene i povećati apetit.
Neočekivano povećanje težine može povećati teškoće vezane za psihu i psihičke poremećaje
dodatnim povećavanjem nestabilnosti osobe i smanjenjem samopoštovanja.
Idući navodi sadrže kratak opis nekoliko vrsta lijekova za psihu i psihičke poremećaje.
U nastavku teksta u detalje navode pojedine skupine lijekova sa imenima njihovih predstavnika i o tome da li se od tih lijekova ocekuje dobivanje na težini......
Objavljeno na engleskom na http://www.netnutritionist.com/fa12.htm
Prijevod (uvodni dio) : dr.sc. D.Tonković
Proslijeđeno za web Udruge, 14. siječnja 2008.
Zanimljivosti:
Depresija i pretilost često prate jedna druguIstraživanje američkih znanstvenika provedeno na ženama srednje životne dobi je pokazalo da depresija i pretilost često koegzistiraju. Rezultati su utemeljeni na praćenju 4641 žene u dobi od 40 do 65 godina. Pokazalo se da žene s kliničkom depresijom imaju više nego dvostruko veće izglede da će biti pretile (indeks tjelesne mase viši od 30), te da pretile žene imaju više nego dvostruko veće izglede da će patiti od depresije. Utvrđeno je i da žene čiji je indeks tjelesne mase viši od 30 imaju najmanju razinu fizičke aktivnosti i najslabije mišljenje o svom izgledu te da prosječno unose 20% više kalorija od ostalih ispitanica. Uočena veza između depresije i pretilosti nije bila ovisna o bračnom statusu, stupnju obrazovanja, pušenju ili korištenju antidepresiva, objavio je časopis General Hospital Psychiatry.Objavljeno:www.plivazdravlje.hr/15.1.2008.