UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Zdravlje
ŠTO JE HEMOFILIJA?
- Detalji
- Objavljeno Utorak, 23 Ožujak 2010 21:22
- Hitovi: 9370
Hemofilija je sklonost krvarenju koja se najčešće recesivno nasljeđuje. Glavni je simptom hemofilije krvarenje koje se veoma teško zaustavlja, a može biti vanjsko (već kod lagane povrede, npr. vađenje zuba) i unutarnje (npr. u zglob ili mišiće).
Uzrok bolesti je nedostatak u krvnoj plazmi posebne bjelančevine, nazvane antihemofilijski globulin (AHG), koja je potrebna za zgrušavanje krvi.
Glavni je simptom hemofilije krvarenje koje se veoma teško zaustavlja, a može biti vanjsko (već kod lagane povrede, kod vađenja zuba) i unutarnje (npr. u zglob ili mišiće). Od klasične hemofilije obolijevaju gotovo isključivo muškarci, dok su žene konduktori (tj. prenose bolest na svoje sinove).
Samo u izuzetnim slučajevima i žene mogu oboljeti ukoliko je otac hemofiličar, a majka konduktor. Iako se hemofilija najčešće naslijeđuje, određeni postotak osoba hemofiliju nije dobio preko gena njihovih roditelja, a tome su uzrok određene genetske promjene.
Hemofilija je poznata od davnine, a naziva se i "kraljevska" bolest jer je bila prisutna preko 100 godina u engleskoj kraljevskoj obitelji i proširila se u nekoliko kraljevskih kuća u Europi. Najpoznatiji bolesnik s hemofilijom je bio ruski prestolonasljednik, Aleksis koji je imao teški oblik bolesti.
U novije vrijeme otkriveni su neki oblici hemofilije koji nisu nasljedni. Kao uzrok takvih oblika bolesti navode se plazmatska tromboplastinska komponenta (PTC) i prethodnik plazmatskog tromboplastina (PTA), također tvari potrebne za koagulaciju krvi.
Bolesnici s hemofilijom u Hrvatskoj Svjetski dan hemofilije dočekuju s velikim zadovoljstvom. Izdvajanjem financijskih sredstava za lijekove za bolesnike s hemofilijom u skupinu posebno skupih lijekova osiguran je novac za tzv "kućno liječenje".
Na taj način će svaki bolesnik s teškim oblikom bolesti imati zagarantiranu količinu lijeka za liječenje akutnih epizoda krvarenja i lijek će dobiti u najbližoj medicinskoj ustanovi ili ljekarni gdje živi. Tako će se lijekovi približiti bolesniku i značajno smanjiti morbiditet i invalidnost u ovih bolesnika. Iskreno zahvaljujemo Ministarstvu zdravstva, HZZO-u i svima koji su nam pomogli u ostvarenju ovog cilja", rekao je Tomislav Raguž.
Od te rijetke bolesti u Hrvatskoj boluje 732 muškarca i - nijedna žena!
Objavljeno 2009. www.uik.hr
Uppt,ožujak 2010.