UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Zdravlje
HRVATI MEĐU 15 NAJDEBLJIH NACIJA NA SVIJETU
- Detalji
- Objavljeno Srijeda, 09 Prosinac 2009 19:00
- Hitovi: 3852
Objavljeno: http://www.net.hr/zdravlje/page/2009/11/27/0671006.html
Više od 61 posto populacije ima prekomjernu težinu
Prema rezultatima istraživanja Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), muškarci u Hrvatskoj šesti su po debljini na svijetu (67,7 posto). Prosjek izvlače Hrvatice koje su po debljini na 22. mjestu.
Hrvati, ali ne i Hrvatice, su među deset najdebljih u svijetu. Čak 61,4 posto hrvatske populacije ima prekomjernu težinu, a zbog toga poraznog podatka našli smo se u grupi 15 najdebljih. U istraživanju koje je Svjetska zdravstvena organizacija provela od 2000. do 2008. godine među deset najdebljih naroda našli su se i naši susjedi Bosanci i Hercegovci. Kod nas muškarci imaju većih problema s pretilošću nego Hrvatice, a što su stariji to su i deblji.
Prema najnovijim podacima Svjetske zdravstvene organizacije u svakom pogledu najdeblji su stanovnici u Nauru (otočna država u Tihom oceanu nedaleko od ekvatora) nacija je s najviše pretilih stanovnika, čak 78,53 posto, a u većini kategorija prednjače stanovnici Samoe, gdje više od 90 posto stanovnika srednje životne dobi ima problema s debljinom ili pretilošću.
Hrvatsko zdravstvo uskoro bi moglo imati mnogo problema s pretilim ljudima, jer su Hrvati na visokom drugom mjestu po broju odraslih kojima prijeti opasnost od pretilosti s 41,35 posto.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u svojim najnovijim podacima ističe da su muškarci u Hrvatskoj šesti po debljini na svijetu (67,7 posto), a Hrvatice su na 22. mjestu (58,2 posto s prekomjernom težinom). Ukupno smo na 13. mjestu po debljini sa 61,4 posto, a od susjednih zemalja ispred Hrvatske je jedino BiH, koja je na 10. mjestu.
WHO procjenjuje da će se do 2015. godine broj debelih popeti na 2,3 milijarde. U proteklih 50 godina mnogi od nas počeli su odlaziti na posao automobilom umjesto da hodamo, draža nam je brza hrana nego kuhanje i tradicionalna prehrana, a ako možemo birati između dizala i stubišta, biramo – dizalo.
"Alarmantno je to što nije riječ samo o ljudima srednjih godina, već i o djeci te adolescentima. To je novost," rekao je James Hospedales, koordinator za prevenciju i kontrolu kroničnih bolesti u Panameričkoj zdravstvenoj organizaciji, prenosi Večernji list.
A kako se računa indeks tjelesne mase? Tako da se težina podijeli s kvadratom visine tijela u metrima. Formula glasi – težina : (visina)² = ITM. ITM 18,5 i manje znači pothranjenost, 18,5 - 24,9 je normalna težina, 25 - 29,9 prekomjerna, a 30 i više je pretilost.
Po standardima WHO-a osobe s prekomjernom težinom imaju indeks tjelesne mase 25 i više, a pretili su oni s indeksom 30 ili više. Diljem svijeta indeks tjelesne mase (ITM) služi kao mjera debljine, a računa se na temelju tjelesne visine i težine.
Danas jedna od tri odrasle osobe na svijetu ima prekomjernu težinu, a jedna od deset osoba je pretila.
Uppt, 9. prosinca 2009.