UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Tjelesna aktivnost
NE MORATE TRČATI
- Detalji
- Objavljeno Nedjelja, 30 Prosinac 2007 20:37
- Hitovi: 5886
– HODAJTE 3 PUTA TJEDNO PO SAT VREMENA
Eksperti kažu da brojne koristi za svoj organizam možete postići već i samim hodanjem.
Mnogi žele živjeti zdravo i aktivno, ali ne žele se uključivati u sportske aktivnosti. Eksperti za tjelovježbu kažu da se mjerljive koristi za organizam mogu postići već i samim hodanjem. Ali ne šetnjom, nego razumno žustrim tempom (5 do 6,5 km na sat) kroz pola do jedan sat nekoliko puta tjedno.
Možda nećete osjetiti sve koristi jednom i odmah, međutim, medicinski dokazi ukazuju da kroz nešto dulji period redovno hodanje može učiniti čuda u zdravstvenom pogledu. Budući da hodanje djeluje na mnoge načine odjednom, teško je precizno kazati u čemu je sva ta aktivnost dobra.
Međutim, do sada skupljeni dokazi ne mogu se ignorirati:
· Srčane bolesti. Srce je mišić i sve što ubrzava krvnu cirkulaciju kroz mišić poboljšava njegovu funkciju. Redovno hodanje smanjuje krvni tlak i m že povećati razinu dobrog kolesterola u krvi. Najmanje 50 posto smanjuje rizik od srčanog infarkta svakodnevno hodanje od 30 minuta!
· Moždani udar. U jednoj analizi zdravstvenih navika, istraživači s harvardske škole javnog zdravstva našli su 72 tisuće medicinskih sestara koje su tijekom zadnjih 14 godina hodale šest ili više sati tjedno, i time smanjile za 40% rizik od moždanog udara uzrokovanog krvnim ugruškom.
· Šećerna bolest. Nekoliko studija pruža čvrst dokaz da promjene u stilu života, uključujući žustro hodanje 30 minuta dnevno, mogu odgoditi, ali i spriječiti razvoj šećerne bolesti tipa 2 u ljudi s prekomjernom tjelesnom težinom.
· Osteoporoza. Hodanje ne jača samo mišiće, nego i kosti. Ispitivanja pokazuju da su žene koje su redovno vježbale u mladoj dobi smanjile rizik razvoja osteoporoze kasnije u životu.
· Depresija. Brzi hod olakšava potištenost i depresivno raspoloženje čak i kod kliničke depresije, kada se prakticira u kombinaciji s antidepresivima.
Autor: dr. Pavao Vlahek
Izvor: http://www.plivazdravlje.hr www.utrke.net/prosinac 2007.
Izvor: Metro Expr/ www.utrke.net/prosinac 2007.
DODATAK: izbor iz teksta «Bez tjelesne aktivnosti čak 21 posto Zagrepčana»
U slobodno vrijeme čak petina Zagrepčana, njih 21 posto, ne bavi se nikakvom tjelesnom aktivnošću. Oko 18 posto građana nekom se fizičkom aktivnošću bavi samo nekoliko puta godišnje, a biciklom do škole ili radnog mjesta odlazi tek njih 15 posto.
Anketa je pokazala kako samo 22 posto građana provodi umjerenu tjelesnu aktivnost u trajanju od 30 minuta dva do tri puta tjedno, 4 do 6 puta tjedno njih samo 6 posto, a 20 posto građana svakodnevno je aktivno.
Oko 76 posto Zagrepčana na posao odlazi osobnim automobilom ili javnim prijevozom, a 9 posto radi kod kuće. Ništa bolji nisu ni rezultati dobiveni ispitivanjem studentske populacije. Tako se samo 6 posto studenata aktivno bavi sportom, a 37 posto tjedno pješači 3 do 4 sata.
Vezani tekstovi: arhiva Udruge (Savjeti/Tjelesna aktivnost):
ZAŠTO JE HODANJE BOLJE OD SJEDENJA;
UMJESTO NA GABLEC - U TERETANU;
ZAPOSLENI HRVATI PREMALO SE KREĆU;
KAO SE NATJERATI NA VJEŽBANJE (HODANJE, KRETANJE);
Izvor: Metro Express / www.utrke.net