UDRUGA ZA PREVENCIJU PREKOMJERNE TEŽINE
ASSOCIATION FOR OVERWEIGHT PREVENTION
Osnovana je u listopadu 2002. godine.
Naša je želja potaknuti svaku osobu na preuzimanje odgovornosti za vlastito zdravlje, jer se samo znanjem o ispravnom načinu življenja, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću, može raditi na osobnoj prevenciji.
Raspored za lipanj 2019.g.
- Detalji
- Kategorija: Raspored TV Jabuka
- Objavljeno Srijeda, 12 Lipanj 2019 07:04
- Napisao/la Mirela Vidovic
- Hitovi: 2309
ČOVJEK I ZDRAVSTVENA KULTURA
Emisije se održavaju svake srijede u 16h uživo. Reprize možete pogledati nedjeljom u 15h.
Voditeljica i urednica: Sonja Njunjić
U emisijama sudjeluje prevoditelj za gluhe i nagluhe osobe.
Podsjećamo Vas javljajte se sa svojim komentarima na Facebook Udruge
(moguće su promjene u rasporedu)
5.6.2019.g. - repriza emisije 24.12.2014 u čast patera Antuna Cveka.
Tema: Empatija - briga za briga za bolesne, napuštene, umiruće
Gosti: pater Pater Cvek; dr. Vlasta Vučevac, predsjednica Hrvatskog društva za palijativnu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora
Sažetak: Biti dobar, biti brižan, dati drugima, ne procijenjivati ljude u potrebi, dati svoje vrijeme bolesnima. Može to svatko tko želi, a pater Antun Cvek je primjer da samo čovjek koji to nosi u srcu je vjerodostojan i pravi činitelj dobrih djela
12.6.2019.g.
Tema: Dojenje, prehrana, djetinjstvo od najranije dobi
Gošće: Lidija Jureša, dipl. med. sestra, DZZC; Mirela Šentija, prof.log., zamjenica pročelnika Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba
Sažetak: Kritični periodi se odnose na period gestacije (pretilost majke prije trudnoće, veliki dobitak majke na težini tijekom trudnoće, poremećaj metabolizma glukoze tijekom trudnoće, rođenje carskim rezom, izloženost antibioticima u prve 2 godine i dr.). Svi navedeni čimbenici rizika moraju biti poznati prema Planu i programu mjera zdravstvene zaštite. Patronažne sestre promiču zdrave životne navike kod novorođenčadi, dojenčadi, male i predškolske djece, školske djece i omladine, žena osobito u vrijeme trudnoće i babinja, starijih i nemoćnih osoba, osoba s povećanim potrebama zbog duševnog ili tjelesnog oštećenja, rizičnog ponašanja i loših životnih navika.
Kontinuirani rad u zajednici omogućava prepoznavanje, pravodobno otkrivanje i preventivno djelovnje na loše životne navike. Prilagođavanjem mogućnostima, znanju i iskustvu pojedinca i prepoznavanjem faktora rizika povezanih s ponašanjem pojedinca i njegovim načinom življenja, utječe se na mjenjanje negativnog ponašanja, usvajanje pozitivnih navika i stavova i uključivanje u proces edukacije pojedinca, ali i svih članova njegove obitelji. Pozitivna promjena ponašanja kod pojedinca može uzrokovati promjenu ponašanja u cijeloj obitelji.
Trudnoća je razdoblje u kojem žena treba posvetiti pažnju svome tijelu, svjesna činjenice da se u njoj razvija novi život. Pravilna i uravnotežena prehrana važna je za zdravlje i majke i djeteta. Prekomjerna težina ili pretilost mog rezultirati zbiljnim problemima i veliki je rizik za zdravlje djeteta u trudnoći i nakon rođenja.
19.6.2019.g.
Tema: Kako osigurati sigurnost stana i prostora
Gost: Mate Laušić, stručnjak za sigurnost
Sažetak: Kako se osigurati od nepoznatog počinitelja, lopova, provalnika? Ne samo kada idemo na odmor nego i svakodnevno. Krađe i napadi na tuđe vlasništvo je svakodnevno i kada se ode npr. doktoru postoji rizik da će netko nešto otuđiti, razoriti vaše vlasništvo. Djelomično smo i sami odgovorni.
Emisija će usmjeriti na najjednostavnije zaštitne postupke, čak ne i skupe.
26.6.2019.g.
Tema: Aktivno i zdravo starenje
Gošće: dr. Tanja Ćorić, spec. epidem., NZZJZ "dr. Andrija Štampar"; Anka Juričić, treća životna dob, aktivna spisateljica i volonterka
Sažetak: Starija životna dob je jedan od nepromjenjivih čimbenika rizika za ozljede, prvenstveno one nastale kao posljedica slučajnih padova. Prema procjeni Svjetske zdravstvene organizacije jedna trećina osoba starijih od 65 godina jednom godišnje doživi najmanje jedan pad. Padovi u starijoj dobi se javljaju kao rezultat istodobne interakcija bioloških, bihevioralnih, okolišnih i socioekonomskih rizičnig čimbenika. Najčešće posljedice pada su tjelesne ozljede koje mogu uzrokovati invalidnost, pojavu straha od ponovnog pada s postepenim smanjenjem kvalitete života te smrtni ishod.
lipanj19/tt