Naslov: SPECIFIČNOST DEBLJINE U ŽENA I MUŠKARACA
Autor: Jozo Jelčić
Ustanova: Zavod za endokrinologiju, KBC Zagreb
Sažetak:
Debljina je multifaktorijalna bolest s poligenetskom osnovnom. Uočljiv je utjecaj spola na strukturu tijela, distribuciju masnog tkiva, rizik debljine, patofiziološke procese u debljini i razvoj komplikacija.
Muški i ženski spol se genetski razlikuju. Genetske razlike ispoljavaju se ne samo kroz razlike u spolnim obilježjima, nego i kroz razlike u fiziološkim procesima zbog čega organizam muškarca i žene različito reagiraju na utjecaje vanjskih čimbenika.
Posljedice su spolno uvjetovane razlike u epidemiologiji i patofiziologiji debljine, te učestalosti, vrsti i težini komplikacija debljine, odnosno prognozi bolesti. Genetske razlike između spolova određuju formiranje spolnih žlijezda i lučenje spolnih hormona čime je determiniran i spolni dimorfizam strukture tijela i fizioloških procesa prustan već u intrauterinom periodu života, a koji se nastavlja kroz dojenačku i dječju dob. S pubertetom dolazi do aktivacije osovine hipotalamus-hipofiza-spolne žlijezde što uzrokuje pojačano endokrino razdvajanje spolova, pa utjecaj spolnih hormona na spolni dimofrizam strukture tijela i fizioloških procesa postaje još jače izražen.
U reproduktivnoj dobi ovaj spolni dimorfizam dominantno je determiniran spolnim hormonima. Razlike su izražene i kasnije, kada u žena oko 50. Godine dolazi do realtivno naglog isrcpljenja endokrine funkcije spolnih žlijezda, dok se ona u muškaraca sporo i postupno smanjuje. U debelih osoba postoje spolne razlike u metabolizmu energije, distribuciji masnog tkiva i hipotalamičkoj kontroli energetske ravnoteže.
Poznavanje spolnih specifičnosti debljine može omogućiti učinkovitije i adekvatnije liječenje.
Izvor: Knjiga sažetaka , III. Hrvatski kongres o debljini s međunarodnim sudjelovanjem, Opatija, 4. – 6. travnja 2008.g.
Izbor tekstova: Sonja Njunjić, Mirela Vidović
Pripremljeno za Web Udruge, travanj- svibanj, 2008.g.