Naslov:
KOMPLIKACIJE OPERACIJA PRETILOSTI
Autori: D. Velnić; V.Nesek Adam; D. Crvenković; M. Tomičić; J.rukavina; D.Košuta
Ustanova: OB Sveti Duh, Klinika za kirurgiju
Sažetak:
Komplikacije i mortalitet neke operacijske procedure su važni parametri vrijednosti samog zahvata i odlučujući čimbenici njegovog prihvaćanja. U povijesti barijatričke kirurgije, koja datima od 1950. Godine mijenjale su se i mijenjaju se operacijske procedure i traže nova rješenja, uglavnom zbog mogućih komplikacija i dugoročnih rezultata. Prema NIH-i (National Institutes of Health) kirurški tretman je postao metoda izibora za bolesnike sa BMI većim od 40 kg/m2 , odnosno sa MBI većim od 35 kg/m2 uz komorbiditet.U kirurgiji debljine primjenjuju se restriktivne, malapsorpcijske i kombinirano restriktivno malapsorpcijske procedure.
Zahvati koji se danas najviše primjenjuju su:
zaomčavanje želuca podesivom trakom (AGB);
gastrično premoštenje po Rouxu (RGB);
restriktivna vertikalna gastrektomija (RVG);
restriktivna vertikalna gastrektomija sa duodenalnim skretanjem (RVG/DS);
dok se metode kao:
vertikalna zaomčena gastroplastika (VBG) i
biliodigestivna diverzija (Scopinario) sve rjeđe rabe.
Svi ovi zahvati imaju razne modifikacije, a mogu se raditi laparoskopski i laparotomijski. Općenito dobra je ona operacija koja ima niski mortalitet i malo komplikacija, koja je učinkovita u pogledu gubitka ekscesne tjelesne mase i komorbiditeta, koja je reverzibilna i koja se može korigirati, koja je manje invazivna i koja poboljšava kvalitetu života. Nakon kirurškog zahvata zbog debljine, realno je očekivati gubitak 50-70% suvišne tjelesne mase, bitno poboljšanje komorbiditetnih stanja, te kvalitete života. U abdominalnoj, pa tako i u barijatričkoj kirurgiji moguće su komplikacije koje mogu biti opće (tromboza, embolije, upale, kardijalni poremećaji i razna zatajenja), te specifične tj. one koje su vezane uz pojedinu vrstu operacijskog zahvata.
U pretilih bolesnika postoje problemi već kod pripreme i u tijeku same operacije zbog njihove tjelesne mase i njezinih posljedica. Također potrebno je pratiti dugoročne rezultate i valorizirati njihove vrijednsoti. Rizici kirurškog tretmana debljine uključuju operacijske, poslijeoperacijske i dugoročne komplikacije. Npr. kod AGB zahvata može perforirati želudac, može doći do puštanja iz rezervoara, vrpca može skliznuti, gornji se dio želuca može proširiti i drugo. Kod RGB zahvata može doći do deficitarnih stanja, do proširenja želučanog rezervoara, do dehiscencije anastomoza i stenoza i drugo. Svaka operacija ima svoje specifične komplikacije koje su najčešće manje i tranzitorne.
Najčešće se navodi broj komplikacija od 7-14%, a mortalitet je manji od 0,6%. Pratili smo 58 operiranih bolesnika, kod kojih nije bilo mortaliteta, a postoperacijskih komplikacija bilo je 10%. U svezi dugoročnih rezultata u 4 pacijenta s VBG došlo je do povratka tjelesne težine, ali ne manje vrijednosti od prethodnih.
Konačni rezultati su vrlo dobri u pogledu postignute 60%-tne redukcije suvišne tjelesne mase, poboljšanja komorbiditeta, te kvlaitete života.
Rizike operacijskog zahvata u tretmanu patološke debljine treba shvaćati u kontekstu činjenice da je to ozbiljna, kronična, progresivna bolest, koja ugrožava život, te da je druga terapija neučinkovita. Rizik po zdravlja ako se morbidna debljina ne liječi, je daleko veći od rizika operacija.
Izvor: Knjiga sažetaka , III. Hrvatski kongres o debljini s međunarodnim sudjelovanjem, Opatija, 4. – 6. travnja 2008.g.
Izbor tekstova: Sonja Njunjić, Mirela Vidović
Pripremljeno za Web Udruge, travanj- svibanj, 2008.g.