Uprkos prepoznatom javnozdravstvenom aspektu debljine i ozbiljosti medicinskih komplikacija povezanih s debljinom, njeno liječenje predstavlja i danas izazov kako za bolesnike tako i za zdravstvene djelatnike.
DEBLJINA I KAKO JE LIJEČITI ?
Debljina je stanje prekomjernog nakupljanja masnog tkiva, i uglavnom nastaje kao posljedica neravnoteže između količine unesene i potrošene energije u organizmu. U rutinskoj praksi indeks tjelesne težine (ITT) predstavlja dobar indikator za procjenu debljine. Indeks se izračunava tako da se težina podjeli s kvadratom visine, te se za ITT veći od 25 kg/m2 smatra da osoba ima prekomjernu tjelesnu težinu, a za ITT veći od 30 kg/m2 da je debela.
ITT 27 kg/m2 je krajnji indikator i upozorenje da je potrebno poduzeti neke od koraka ka njegovom smanjunju tj. vraćanju na 25.!
Danas se zna da je debljina povezana s cijelim nizom bolesti i stanja koja pogađaju gotovo sve sustave ljudskog organizma:
počevši od endokrinološkog (dijabetes, hiperlipidemija, hiperuricemija),
preko probavnog (gastroezofagealna refluksna bolest, bolesti žučnih kamenaca,
„masna jetra“,
karcinom debelog crijeva),
lokomotornog (osteoartritis),
plućnog (kronična obstruktivna plućna bolest, apneja u snu),
pa i mentalnog (depresija).
Ono što posebno zabrinjava i ističe potrebu za aktivnijim javnozdravstvenim angažmanom jest epidemijska pojavnost debljine u općoj populaciji.
Naime, prema podacima iz Hrvatske zdravstvene ankete, koju je proveo Hrvatski Zavod za javno zdravstvo 2003. godine, preko polovice stanovništva u našoj zemlji ima prekomjernu tjelesnu težinu ili je debelo (čak 63% muškaraca i 54% žena).
Ne treba zaboraviti ni na djecu i činjenicu da ih je čak 12 posto debelo.
Nažalost trendovi se u protekle 4 godine nisu promjenili, naprotiv; nedavno ispitivanje koje je provela Udruga za prevenciju prekomjerne tjelesne težine, na uzorku od 2500 osoba tijekom akcije “Prevencijom do zdravlja” u gradu Zagrebu registrirano je gotovo 70% muškaraca i 69% žena s problemom tjelesne težine.
Uprkos prepoznatom javnozdravstvenom aspektu debljine i ozbiljosti medicinskih komplikacija povezanih s debljinom, njeno liječenje predstavlja i danas izazov kako za bolesnike tako i za zdravstvene djelatnike.
Naime, mnogi bolesnici ne doživljavaju debljinu kao bolest („debljina ne boli“), i ne shvaćaju njezin kronični karakter, već kao privremeni estetski nedostatak. Stoga pribjegavaju privremenim riješenjima, među kojima su najpopularnije dijete ili korištenje bezreceptnih farmakoloških pripravaka – i to najčešće bez uspjeha.
Autor: dr. Hrvoje Iveković Tekst za Okrugli stol - Tribina Grada Zagreba, na temu «Kako liječiti debljinu» 27.2.2007.g.
Tekst objavljen u Narodnom zdravstvenom listu svibanj-lipanj 2007.
Tekst objavljen u obiteljskom časopisu Zdrav život 2007.
Tekst za UDRUGU (skrećena verzija)