Tjelesna aktivnost

PRETILI TREBAJU VJEŽBATI

  • Ispis

Žene kod kojih je i klinički zabilježena pretilost ne bi trebale ići na dijete kako bi poboljšale zdravlje, objavili su britanski znanstvenici.

PRETILI TREBAJU VJEŽBATI, A NE IĆI NA DIJETE 

 

Žene kod kojih je i klinički zabilježena pretilost ne bi trebale ići na dijete kako bi poboljšale zdravlje, objavili su britanski znanstvenici.


Naime, puno više uspjeha na zdravlje i općenito na njihovo mentalno stanje imao je program koji potiče žene da umjesto raznih dijeta s upitnim učinkom krenu na neke organizirane rekreativne tečajeve. Unutar navedenog programa dobile su i obuku o pravilnim prehrambenim navikama, kao i grupnu potporu.


Unutar godine dana žene su izgubile samo nekoliko kila, ali se to primijetilo, kao i činjenica da su puno zadovoljnije sobom nego prije. Istraživački je tim također ustvrdio kako se bez obzira na težinu poboljšalo općenito zdravstveno stanje ispitanica. Poboljšao im se tlak, otkucaji srca, pao im je kolesterol, a osjećale su se i zadovoljnije svojim tijelom te manje pod stresom zbog izgleda.

Od njih je inače zatraženo da vježbaju četiri sata tjedno, nešto poput tai chija, aerobika u vodi ili slično. Prošle su edukaciju čitanja etiketa na hrani te kako pripremiti hranu da se iz nje izvuče najbolje i bihevioralnu terapiju koja im je trebala pomoći da nauče reagirati na signale svoga tijela kao što su glad i sitost.


'Važno je da ne šaljemo ljude u nešto što bi moglo propasti. Ne treba ih slati na dijete, već ih naučiti kako da promijene svoju prehranu tako da mogu jesti što žele, ali pod određenim uvjetima koji ih ne opterećuju ni fizički ni psihički', objasnila je dr. Erika Borkoles, psihologinja sa Sveučilišta Leeds Metropolitan na kojem je istraživanje provedeno, zaključivši da stručnjaci kojima se pretile osobe obrate trebaju promijeniti svoj fokus s gubitka težine na pomaganje ljudima da postanu zdraviji. 



Objavljeno: T-Portal/ prosinac 2006.