Dijete

POSTUPCI ZA PREVLADAVANJE EMOTIVNOG JEDENJA

  • Ispis

Izbor iz knjige "DRŽIM DIJETU A NE MRŠAVIM - ZAŠTO!?", prof.dr.sc. H.Mulića

Ako želite više saznati i pročitati ovu vrijednu krinjižicu-priručnik javite se u Udrugu i nastojat ćemo Vam nabaviti knjigu. Cijena je 70,00 kuna!!

Dođite na naša predavanja u listopadu, interesirajte se!!!

POSTUPCI ZA PREVLADAVANJE EMOTIVNOG JEDENJA

 

Organizirajte svoje obroke i jedite svjesni  tog čina. Ograničavanje dnevnog uzimanja hrane na tri obroka i dva manja međuobroka sa stavom da ne jedete dva sata prije odlaska u postelju .Čitanje, gledanje televizije ili neka druga aktivnost za vrijeme jela spriječit će uživanje u jelu i ostavit će vas "gladnim"  te nešto kasnije i s potrebom za još hrane.

  • Spoznajte razliku između stvarne tjelesne gladi  i emotivnog jedenja.

Ukoliko uzimate hranu zbog emotivne potrebe postoji mogućnost da vremenom izgubite sposobnost prepoznavanja kako to izgleda biti stvarno gladan/na. Ukoliko ne osjećate tjelesnu glad ne uzimajte prvi zalogaj.

  • Otkrijte izvore nastanka želje za hranom.

.Zabilježite detaljno što se dogodilo prije nastupa uzimanja hrane "radi utjehe" u usporedbi s jedenjem "radi gladi".  Dnevnik je vrlo korisno sredstvo za otkrivanje i prepoznavanje navika i ponašanja kojih niste ni svjesni.

  • Ne držite u blizini 'izazovnu' hranu.

Nastojte u kući ne držati u izobilju visokokaloričnu "hranu za utjehu".

  • Pojedite zdrav međuobrok.

Ako osjetite jak poriv za jelom između obroka odaberite niskokaloričnu i nemasnu hranu kao što je svježe voće, povrće .

  • Hranite se uravnoteženo.

Nastojte jesti u uobičajeno vrijeme. U svoje obroke uključite hranu sastavljenu od osnovnih hranjivih namirnica.

  • Načinite pauzu.

Kad ste u kušnji da se prejedete, uzmite "time-out" tj. zastanite i postavite sebi slijedeća pitanja: "Jesam li stvarno gladan/na!?

  • Iskoristite trenutak kušnje da biste spoznali koje stvari trebate promijeniti u svom životu.

Svaki put kad ste u kušnji da posegnete za jelom, a niste tjelesno gladni, imate sjajnu priliku za trenutak samopropitivanja.

  • Istražite svoja osjećanja i nosite se s njima.

Slijedeći korak je primjeniti odgovarajuće postupke i strategije za izlaženje na kraj sa ljutnjom, nezadovoljstvom, depresijom, niskim samopoštovanjem, strahom i stresom imajući u vidu uzimanje hrane kao sredstvo utjehe, a ne kao sredstvo za rješavanje psihičke problematike. Dodatni savjetiPored gore navedenih postupaka od koristi mogu biti i ovi savjeti:

  • Kad osjetite jak poriv za hranom, a niste gladni, pronađite "utješnu hranu" koja je zdrava, umjesto one koja to nije. "Hrana za utjehu" ne mora biti nezdrava.
  • Za neke koji su na dijeti, odricanje od "utješne hrane" emocionalno može biti vrlo teška zadaća. U tom slučaju preporuča se "hranu za utjehu" raspodijeliti u manje porcije s kojom će se moći utažiti trenutačna potreba za hranom. 
  • Ako ste podlegli emotivnom jedenju oprostite sebi (umjesto da se okrivljujete) i slijedeći dan započnite rasterećeni i osvježeni. Nastojte učiti iz iskustva i pravite plan kako slijedeći put oduprijeti konzumiranje hrane iz emotivnih razloga.
  • Usredotočite se na pozitivne promjene koje činite u svojim prehrambenim navikama i imajte povjerenja u sebe u provođenju odluke da se riješite navike emotivnog jedenja.

Bitne poruke ovog poglavlja mogu se sažeti u nekoliko naputaka:

  • Zabilježite periode emotivnog prejedanja u svoj evidencijski list ("dnevnik");
  • Pronađite situacije i interakcije koje su izravno prethodile uzimanju hrane;
  • Pokušajte prepoznati emocije koje su pratile prethodnu interakciju dok ne otkrijete emocionalni uzrok prekomjernog uzimanja hrane;
  • Dopustite sebi da budete neraspoloženi zbog svojih osjećanja prema osobi ili situaciji;
  • Razmotrite izravno prikazivanje svojih emocija prema osobi ili situaciji:
  • Odaberite alternativne aktivnosti umjesto prejedanja:
  • Evo, stigli smo i do kraja razmatranja problema prekomjernog jedenje zbog uzburkanih emocija. Nadam se da je tekst bio dovoljno razumljiv i shvatljiv tako da se dobijene informacije i spoznaje mogu početi odmah primjenjivati. To možete učiniti sami primjenom predloženih sugestija i naputaka iz teksta knjige ili pak da, nakon što ste ocijenili kako sami niste u stanju ostvariti svoj cilj smanjenja težine, potražite profesionalnu pomoć stručnjaka za mentalno zdravlje.

 Ako želite više saznati i pročitati ovu vrijednu krinjižicu-priručnik javite se u Udrugu i nastojat ćemo Vam nabaviti knjigu. Cijena je 70,00 kuna!! 

 

UPPT, listopad 2008. 

 

AUTOR: Prof.dr.sc. Hazim Mulić - neuropsihijatar - u svojoj privatnoj ordinaciji niz godina pomaže osobama sa prekomjernom težinom koje olakšanje i utjehu za svoje emosiconalne problem i krize traže u hrani. Ova knjiga nastala je kao rezultat kombiniranja najnovijih znanstvenih istraživanja o psihičkim (emocionalnim) uzrocima prekomjernog jedenja i vlastitih iskustava iz praktičnog rada sa klijentima koji se bore sa svojim suvišnim kilogramima. Suradnica na knjizi bila je Alma Letić, dipl.nutric. iz Pule, stručna suradnica Udruge.

 

SURADNICA: Alma Letić, dipl. nutricionistStudio Alma
Studio za zdravu prehranu i kontrolu težine
52100 Pula
Teslina 25
tel. 052/540-230
radno vrijeme od 09,00 do 14,00 h